نکات و ترفندهای Apple iPhone 14/14 Pro: 16 ویژگی عالی iOS 16 که باید امتحان کنید

(جیب پرز) - با آیفون های جدید ویژگی های جدیدی ارائه می شود. برای سال 2022، این به شکل iOS 16 بود که روی آیفون 14 و آیفون 14 پرو اجرا می شد. اگر در تعطیلات یک آیفون جدید تهیه کرده اید، یا حتی اگر قبلاً یک آیفون خریداری کرده اید، مطمئن هستیم که تا به حال با ویژگی های اصلی آن آشنا شده اید. اما اگر کمی عمیق تر بگردید، همیشه تکه های کوچک طلا پیدا می شود.

ما چند مورد از ویژگی‌هایی را که فکر می‌کنیم مفیدترین - یا فقط مفید هستند - برای دانستن آنها انتخاب کرده‌ایم. اگر می‌خواهید ویدیوی زیر را در آن شکل می‌خواهید تماشا کنید، یا برای راهنمای مکتوب زیر را بخوانید.

1. صفحه نمایش همیشه روشن را خاموش کنید (فقط 14 Pro)
آیفون 14 پرو دارای ویژگی صفحه نمایش همیشه روشن است که تصویر زمینه را کم نور می کند و ساعت را برجسته می کند. به طور پیش فرض فعال است، اما ممکن است متوجه شوید که آنقدرها مفید نیست، یا باتری شما را خالی می کند. بنابراین اگر می خواهید آن را خاموش کنید، می توانید.

تنظیمات را باز کنید و روی «نمایش و روشنایی» ضربه بزنید و اکنون گزینه «همیشه روشن» را خاموش کنید. ساده.

اگر نمی‌خواهید همیشه آن را خاموش کنید و می‌خواهید در روز روشن باشد، می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که در شب به عنوان بخشی از حالت خواب خاموش شود. به Settings > Focus > Sleep بروید. در اینجا می‌توانید فوکوس خواب را برای فعال کردن هر شب در زمان مشخصی در برگه «زمان‌بندی» برنامه‌ریزی کنید. وقتی فعال می شود، صفحه نمایش همیشه روشن شما دیگر در شب نمایش داده نمی شود.

2. صفحه کلید لمسی را فعال کنید
به عنوان بخشی از iOS 16، اپل بازخورد لمسی را به صفحه کلید سهام خود آورده است. سرانجام. این بدان معنی است که هنگام تایپ می توانید ضربه های ظریف یا لرزش های زیر نمایشگر را احساس کنید. برای روشن کردن آن کافیست به تنظیمات > صدا و لمسی بروید > سپس «بازخورد صفحه کلید» را انتخاب کنید. گزینه "Haptic" را روشن کنید.

3. نشانگر درصد باتری
همانطور که قبلاً در ویدیوی iOS 16 خود ذکر کردیم، یک نشانگر درصد باتری جدید وجود دارد که می توانید آن را فعال کنید تا درصد واقعی را در نماد باتری در نوار وضعیت خود نشان دهید. برای فعال کردن آن، کافی است به تنظیمات > باتری بروید و گزینه "درصد باتری" را تغییر دهید.

4. سبک اعلان خود را تغییر دهید
به‌طور پیش‌فرض در iOS 16، اکنون تعداد یا «تعداد» اعلان‌ها را در پایین صفحه قفل نشان می‌دهد تا به شما اطلاع دهد که چه تعداد اعلان در انتظارتان است. اما می‌توانید این را به فهرستی از اعلان‌های واقعی یا پشته‌ای از پنجره‌های اعلان‌ها تغییر دهید.

فقط Settings > Notifications را باز کنید و یکی از دو گزینه دیگر را در بالای صفحه در زیر "Display As" انتخاب کنید.

5. یک یادداشت خصوصی را در پشت Face ID قفل کنید
اکنون در Notes می‌توانید یادداشت خاصی را پشت احراز هویت FaceID قفل کنید. دیگر محدود به قفل کردن آن در پشت رمز عبور تلفن خود نیستید. برای فعال کردن این ویژگی، به Settings > Notes بروید و اکنون گزینه "Password" را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید. در صفحه بعدی گزینه "Use Device Passcode" را انتخاب کنید و سپس "Use FaceID" را تغییر دهید. اکنون برای باز کردن قفل یادداشت ها نیازی به استفاده از رمز عبور خاصی ندارید.

برای قفل کردن یک یادداشت خاص، کافی است روی یادداشتی که می‌خواهید در برنامه قفل شود، طولانی فشار دهید و سپس روی «قفل یادداشت» در منوی پاپ آپی که ظاهر می‌شود ضربه بزنید. دفعه بعد که سعی می کنید آن را باز کنید، از FaceID برای بررسی اینکه آیا شما سعی می کنید به آن دسترسی داشته باشید استفاده می کند.

6. iMessages را ویرایش یا لغو ارسال کنید
گاهی اوقات وقتی پیام می دهید احتمالاً الف) فوراً پشیمان می شوید و می خواهید ارسال نکنید یا ب) اشتباه تایپی شرم آور ایجاد می کنید. شاید حتی هر دو. خوشبختانه در iOS 16، راه حلی برای این مشکلات وجود دارد. اکنون می توانید iMessages را لغو ارسال یا ویرایش کنید.

پیام ها را باز کنید، پیام خود را به طور معمول تایپ کنید و - پس از ارسال آن - آن پیام را طولانی فشار دهید. «ویرایش» و «لغو ارسال» را به عنوان گزینه‌های موجود در منوی کشویی مشاهده خواهید کرد. هر کدام را که می خواهید در آن زمان استفاده کنید انتخاب کنید. اما هشدار دهید، اگر شخصی که آن را برایش ارسال می‌کنید iOS 16 نداشته باشد، برای او ارسال نشده ظاهر نمی‌شود، او همچنان پیام را می‌بیند.

7. عکس های تکراری را حذف کنید
جدیدترین برنامه Photos اپل به شما امکان می دهد عکس های تکراری را به سرعت و به راحتی حذف کنید تا به شما در صرفه جویی در حافظه آیفون و iCloud کمک کند.

فقط Photos را باز کنید و روی "Albums" ضربه بزنید. تا انتها به پایین بروید تا «موارد تکراری» را در لیست نزدیک به پایین صفحه ببینید. اکنون می‌توانید «ادغام» را در نزدیکی هر مسابقه بزنید یا «انتخاب» را در بالا بزنید و سپس به‌صورت دستی هر تصویری را که می‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید و نماد حذف سطل زباله در پایین را بزنید.

8. سوژه های پیش زمینه را از پس زمینه به اسناد جدید بکشید
یکی از ویژگی‌های جالب جدید iOS 16 این است که می‌توانید سوژه‌ها را از پس‌زمینه عکس‌شان حذف کنید و سپس آن‌ها را در هر اپلیکیشنی به‌عنوان یک برش به اشتراک بگذارید. با تکنیک مناسب، می توانید به سرعت آن را در یک سند دیگر یا روی تصویری که ممکن است در Photoshop، Pages یا چیزی مشابه روی آن کار می کنید، بکشید و رها کنید.

برای حذف آن از پس‌زمینه کافی است روی سوژه به‌طور معمول ضربه بزنید و نگه دارید، اکنون آن را با همان انگشت نگه دارید و از دست دیگر خود برای بیرون کشیدن از برنامه و باز کردن برنامه‌ای که می‌خواهید آن را در آن رها کنید، استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر صفحه است، فقط آن را باز کنید، یک سند جدید ایجاد کنید - یا یک سند موجود را باز کنید - و سپس فقط تصویر را رها کنید. (اگر در تلاش برای درست کردن آن هستید، ویدیوی ما را در بالای صفحه برای اطلاع از این تکنیک بررسی کنید.)

همانطور که در ویدیوی iOS 16 خود نشان دادیم، اگر می‌خواهید آنها را به روش دیگری به اشتراک بگذارید، فقط می‌توانید روی موضوع ضربه بزنید و نگه دارید، منتظر بمانید تا آن خط سفید در اطراف آن ظاهر شود و سپس روی «اشتراک‌گذاری» ضربه بزنید و جایی را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید انتخاب کنید. آن را در یا 'کپی' کنید و سپس برنامه را به صورت دستی باز کنید و آن را در آن جایگذاری کنید.

8. عکس های 48 مگاپیکسلی بگیرید (فقط 14 پرو)
این ویژگی دیگری است که در حال حاضر فقط در آیفون 14 پرو موجود است و با رزولوشن 48 مگاپیکسل با استفاده از تعداد کامل پیکسل‌های موجود در سنسور دوربین اصلی عکس‌برداری می‌کند.

به Settings > Camera رفته و "Formats" را در بالای لیست انتخاب کنید. گزینه "Apple ProRAW" را روشن کنید و در زیر آن رزولوشن را انتخاب کنید و مطمئن شوید که 48 مگاپیکسل انتخاب شده است. اکنون وقتی برنامه دوربین را باز می‌کنید، یک کلید RAW را در بالای صفحه می‌بینید. فقط روی آن ضربه بزنید تا عکس RAW کامل 48 مگاپیکسلی فعال شود.

9. حالت ماکرو را به صورت دستی روشن یا خاموش کنید
یکی دیگر از موارد مفید سوئیچ حالت ماکرو دستی است زیرا برای چند نسل گذشته تلفن، تغییر خودکار بین 1x و ماکرو می‌تواند کمی سخت باشد. تنظیمات > دوربین را دوباره باز کنید و اکنون فقط کلید "Macro Control" را تغییر دهید.

برنامه دوربین را باز کنید و دوربین خود را به یک شی نزدیک کنید، باید ببینید که لوگوی ماکرو به رنگ زرد روی صفحه ظاهر می شود. به طور پیش‌فرض فعال است، اما اگر می‌خواهید آن را غیرفعال کنید، زمانی که نشان‌واره ظاهر شد، روی آن ضربه بزنید.

10. صدای فضایی را شخصی کنید
با iOS 16 یک ویژگی جالب وجود دارد که از حسگرهای FaceID در جلو برای شخصی‌سازی صدای فضایی شما در AirPods استفاده می‌کند. با AirPods 3 و AirPods Pro (نسل اول و دوم) کار می کند.

برای استفاده از آن، فقط قاب AirPods خود را باز کنید، مطمئن شوید که آنها متصل هستند و به برنامه تنظیمات بروید. روی AirPods در لیست ضربه بزنید و سپس در صفحه بعدی «صوت فضایی شخصی» را پیدا کنید. سپس روی گزینه "Personalise Spatial Audio" در صفحه زیر ضربه بزنید.

اکنون شما را از طریق فرآیندی هدایت می‌کند که در آن از حسگرهای عمق جلویی برای اندازه‌گیری صورت و گوش‌های شما استفاده می‌کند و از آن داده‌ها برای ساختن یک نمایه صوتی فضایی استفاده می‌کند که وقتی AirPods خود را متصل می‌کنید برای شما کار می‌کند.

11. رمز عبور شبکه Wi-Fi را که در آن هستید ببینید
یکی از ویژگی هایی که مسلماً باید برای مدت طولانی وجود داشته باشد، امکان دیدن رمز عبور شبکه ای است که به آن متصل هستید. در iOS 16 می توانید. فقط تنظیمات را باز کنید، روی "Wi-Fi" ضربه بزنید و روی نماد اطلاعات در کنار شبکه ای که به آن متصل هستید ضربه بزنید. در صفحه بعدی، «رمز عبور» را خواهید دید. روی آن ضربه بزنید و از FaceID برای بررسی اینکه آیا شما هستید و رمز عبور را نشان می دهد استفاده می کند.

12. توقف هایی را به مسیر Apple Maps خود اضافه کنید
در Apple Maps در iOS 16 می‌توانید توقف‌های اضافی را در طول مسیر به مقصد نهایی خود اضافه کنید. فقط طبق معمول به پیمایش بروید - نقطه پایانی مورد نظر خود را در Maps قرار دهید - سپس نماد درایو/ماشین را بزنید.

قبل از شروع ناوبری گام به گام، اکنون فهرستی را در زیر «مسیرها» می‌بینید که در آن می‌توانید «افزودن توقف» را بزنید. روی آن ضربه بزنید، مکان‌هایی را که می‌خواهید از آن‌ها عبور کنید اضافه کنید و سپس آن توقف‌ها را دوباره ترتیب دهید. اکنون «برو» را بزنید تا با توقف‌های شما در مسیر از قبل، ناوبری را شروع کنید.

13. یادداشت سریع
iOS قابلیتی به نام یادداشت سریع دارد که به شما امکان می دهد - جای تعجب - به سرعت شروع به نوشتن یادداشت در برنامه Notes کنید. فقط Control Center را رها کنید و کنترلی را پیدا کنید که شبیه یک صفحه یادداشت و یک نماد بعلاوه است. روی آن ضربه بزنید و بلافاصله یادداشت جدیدی را در برنامه Notes شروع می کنید.

14. برای گرفتن اسکرین شات روی برگشت ضربه بزنید
یک ترفند جالب وجود دارد که به شما امکان می دهد دو یا سه بار روی پشت آیفون خود ضربه بزنید تا کارهایی مانند گرفتن اسکرین شات یا انداختن اعلان ها را انجام دهید. و در واقع بخشی از تنظیمات دسترسی است.

تنظیمات > دسترس‌پذیری را باز کنید و اکنون «لمس» را پیدا کنید. در پایین صفحه بعدی، «بازگشت ضربه» را خواهید دید. "Double Tap" را انتخاب کنید و "اسکرین شات" را از لیست یا هر عملکرد دیگری که ممکن است بخواهید انتخاب کنید. حالا وقتی دو بار روی پشت گوشی ضربه بزنید، اسکرین شات می گیرد.

15. به سیری تایپ کنید
یکی دیگر از ابزارهای دسترسی - برای کسانی که ممکن است صحبت کردن یا گوش دادن برایشان مشکل باشد - امکان تایپ درخواست های Siri است. اما ابتدا باید آن را فعال کنید.

تنظیمات > قابلیت دسترسی را دوباره باز کنید و «Siri» را در پایین صفحه پیدا کنید. در صفحه بعدی فقط روی "Type to Siri" تغییر دهید و اکنون وقتی سیری را با فشار دادن و نگه داشتن کلید کناری راه اندازی می کنید، می توانید به جای آن درخواست ها را تایپ کنید و پاسخ ها را روی صفحه مشاهده کنید.

16. حالت یک دست (با نام مستعار Reachability)
قابلیتی در iOS وجود دارد که به شما امکان می‌دهد با یک دست راحت‌تر به بالای صفحه‌نمایش برسید یا از نظر فنی، انگشت شست خود را آسان‌تر کنید. این قابلیت Reachability نامیده می‌شود، و زمانی که فعال است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که انگشت خود را در پایین صفحه به سمت پایین بکشید و نیمه بالایی صفحه را پایین بیاورد تا دسترسی بیشتری داشته باشد.

فقط تنظیمات > دسترس‌پذیری > را لمس کرده و روی «قابلیت دسترسی» تغییر دهید.

خریداران آیفون 15 ممکن است ارتقاء دوربین آیفون 14 پرو را دریافت کنند

(جیب پرز) - کسانی که در اواخر امسال یک آیفون جدید می خرند ممکن است مجبور نباشند برای ارتقاء دوربین به حرفه ای مراجعه کنند، زیرا شایعه شده است که آیفون 15 دارای دوربین 48 مگاپیکسلی است.

در حالی که اپل تصمیم گرفت به آیفون 14 همان دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی را که در آیفون 14 پرو یافت می شود، ارائه نکند، ممکن است با عرضه آیفون 15 در سپتامبر امسال، اوضاع تغییر کند. تحلیلگر جف پو، که از طریق یادداشت تحقیقات فناوری Haitong Intl می نویسد، معتقد است که اپل این بار دوربین خوبی را به مدل های پایه خواهد داد.

طبق گفته Pu، آیفون 15 و آیفون 15 پلاس از همان دوربین 48 مگاپیکسلی استفاده خواهند کرد که سال گذشته برای آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس رزرو شده بود. این امکان عکس‌های واضح‌تر و بهبود عکاسی در نور کم را فراهم می‌کند، دو موردی که همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرند. با این حال، کسانی که امیدوارند سایر ویژگی‌های دوربین آیفون 14 پرو برای ایجاد این حرکت ناامید شوند - Pu انتظار دارد که آیفون 15 فاقد حسگر LiDAR و زوم اپتیکال مدل‌های Pro باشد.

در مورد آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس، شایعه شده است که هر دو مدل از قابلیت های زوم بهبود یافته بهره مند می شوند در حالی که انتظار می رود هر چهار آیفون جدید برای اولین بار لایتنینگ را به نفع USB-C کنار بگذارند. این در حالی است که اپل خود را برای قوانین اتحادیه اروپا آماده می کند که تلفن ها را از استفاده از هر چیزی غیر از درگاه شارژ مشترک جلوگیری می کند. البته آن پورت USB-C است.